نویسنده فقید آلمانی در کشور محبوبش به خاک سپرده ‌شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گلاب اند میل، رابرت السی که دو هفته پیش از یک بیماری نادر در آلمان درگذشت آخرین سفرش به آلبانی را انجام داد تا در کشوری که همه عمرش را وقف تحقیق در آن کرده بود، به آرامش برسد.

این نویسنده بیش از سه دهه از عمرش را وقف تحقیقات مطالعاتی در زمینه ادبی آلبانی کرد تا بتواند ادبیات، فولکلور و تاریخ و نیزعکاسی آلبانی را از طریق ترجمه‌های انگلیسی و آلمانی خودش به جهان معرفی کند.

السی در ۶۷ سالگی بر اثر یک بیماری سیستم اعصاب درگذشت و آخرین آرزویش این بود که در آلبانی به خاک سپرده شود. این آرزوی او عملی شد و وی پس از مراسمی که برایش در کتابخانه ملی تیرانا پایتخت آلبانی برگزار شد، در شمال آلبانی به خاک سپرده شد.

در مراسم یادبود این نویسنده که با حضور دانشگاهیان، دوستان و چهره‌های سیاسی از آلبانی، کوزوو و مقدونیه برگزار شد به این دوستار فرهنگ آلبانی ادای احترام شد.

شریک زندگی وی در این مراسم گفت او هیچ کار نیمه تمامی از خود باقی نگذاشت و توانست طوری برنامه‌ریزی کند که دو کتاب در دست تالیفش را تا پیش از مرگ به پایان برساند.

رییس جمهوری آلبانی ایلیر متا گفت: مشارکت یگانه السی و عشق او برای آلبانی و فرهنگش باید الهام‌بخش آلبانیایی‌ها برای پرداختن به این کار باشد. وی افزود: ما همیشه سپاسگزار این همه عشق و علاقه این نویسنده و مترجم به کشورمان، فرهنگ‌مان و تاریخ‌مان خواهیم بود.

السی درباره گویش‌های مختلف زبان آلبانی نیز خیلی کار کرده بود و با سفرهایی که به گوشه وکنار این کشور انجام داده بود مجموعه‌ای از این گویش‌ها را جمع‌آوری کرده و با لهجه‌های جنوب ایتالیا، یونان، کرواسی، بلغارستان، ‌ترکیه و اوکراین مقایسه کرده بود.

السی متولد کانادا بود و تحصیلاتش را در آلمان انجام داد و همان جا به کار پرداخت. آشنایی او با آلبانی در دهه ۱۹۷۰ شروع شد که موسسه زبان‌شناسی دانشگاه بن ارتباطی نادر را در زمینه مطالعات ادبی در این کشور آغاز کرد.

آشنایی السی از همین زمان شروع شد وبا ادامه دار شدن آنها او بیش از ۳۰ سال را صرف معرفی فرهنگ آلبانی کرد.

0