«زمستان سرد و شمعدانی‌های ترمه‌ای» نقد شد

به گزارش خبرنگار مهر؛ در پنجاه و هفتمین اجرا از برنامه های نشست ترنم قلم کتاب «زمستان سرد و شمعدانی های ترمه ای» با حضور فاطمه بهبودی نویسنده، سارا خاکزاد و محمدرضا گودرزی و در فرهنگسرای گلستان گلستان نقد و بررسی شد.

بهبودی در ابتدای این نشست، صفحاتی از داستان خود را خواند و گفت: من نگارش داستان را از سال ۱۳۸۹ آغاز کردم. یک سال بعد، نخستین کتاب من منتشر شد و در حال حاضر، چند داستان تازه از من زیر چاپ است.

سارا خاکزاد، «زمستان سرد و شمعدانی‌های ترمه‌ای»  را یک رمان شهری دانست و افزود: این رمان، یک رمان شهری است نه از این منظر که نام مکان هایی از تهران در آن آمده که از این جهت که شخصیت های رمان، دغدغه کسانی را دارند که در کلان شهر زندگی می کنند.

او این رمان را یک اثر روان شناسی برشمرد و گفت: هما، راوی اصلی داستان، یک شخصیت دورنگراست و مدام مواردی را واگویه می کند. همچنین نویسنده  به ریزنگاری ها توجه ویژه داشته است.

به گفته خاکزاد، شخصیت پردازی در رمان «زمستان سرد و شمعدانی‌های ترمه‌ای»  جای کار دارد؛ برای مثال، هما زنی است که به شوهر خود علاقه دارد و دوست دارد زندگی اش را نگه دارد اما او مردی را دوست دارد که کار نمی کند و همه هزینه ها را هما پرداخت می کند. این شخصیت  هم با شخصیت اجتماعی اش که یک زن مستقل و تحصیل کرده است،  تناقض دارد و خواننده از خود می پرسد چرا هما این اندازه دنبال تکیه گاه است؟

این منتقد ادبی همچنین گفت: رمان جزو رمان های آخر الزمانی است. همه چیز روبه زوال است و امیدی وجود ندارد.

محمدرضا گودرزی هم در نقد «زمستان سرد و شمعدانی‌های ترمه‌ای» گفت: این رمان، رئالیستی و خانوادگی است و از کشاکش زن و شوهر می گوید وقتی مرد دلبسته زندگی نیست و تعهد و مسئولیتی نسبت به آن احساس نمی کند.

به گفته این منتقد ادبی، نثر رمان، روان است و در آن از رمانتیک بازی خبری نیست.

گودرزی به ویژگی های راوی اشاره و بیان کرد: راوی رمان، یعنی هما، درونگراست و بخش اصلی کشمکش او با خودش و شوهرش است چرا که وجه منطقی او  با وجه عاطفی اش درگیر است.

این منتقد ادبی همچنین گفت: ما نمی توانیم در مورد ویژگی شخصیت های داستانی، قطعی حرف بزنیم. اما مادر راوی که یک زن سنتی است که از همان ابتدا با جدایی موافقت می کند و پذیرش این مساله از یک خانم میانسال سنتی سخت است. دومین نکته این که  وکیل هما باید بداند که درخواست نفقه و مهریه را با هم ارائه نمی کنند و او این کار را انجام می دهد. در هر حال «زمستان سرد و شمعدانی‌های ترمه‌ای» داستانی اجتماعی از «فاطمه بهبودی» به روایت اختلافات یک زن و شوهر می‌پردازد.

0