جامعه شناخت درستی از شغل طراحی ندارد/ برگزاری سومین همایش «من طراحم»

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری همایش کمپین «من طراحم» پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه 3 اسفند) با حضور حامد بیدی بنیانگذار کمپین در پژوهشکده فناوری اطلاعات برگزار شد.

 

 

بیدی در ابتدای این نشست با اشاره به پیشینه کمپین #من_طراحم گفت: کمپین از سال 94 شکل گرفت و توانست بخش عمده‌ای از جامعه طراحان را همراه کند و تا الان بیش از 7500 طراح به این کمپین پیوسته‌اند.

وی ادامه داد: علاوه بر گرافیست‌ها، بخش‌هایی از امضاکنندگان کمپین را معماران، طراحان پارچه و لباس و وب تشکیل می‌دهند و اصلی‌ترین سرمایه ما، حمایت‌های اعضای کمپین است. 

وی اظهار داشت: به دنبال اتفاقی بزرگتر از امضای کمپین و ... بودیم، به همین جهت همایش‌هایی را تدارک دیدیم که سال اول در فرهنگسرای اندیشه و سالن دوم در برج میلاد برگزار شد. جالب اینکه پیشکسوتانی که 50 سال هم در حرفه طراحی فعال هستند، دغدغه‌های مشترکی با ما دارند و این نشان می‌دهد جامعه ما مفاهمه و شناخت درستی از شغل طراحی ندارد.

بنیانگذاران کمپین «من طراحم» به تدوین الگوی استاندارد قراردادهای طراحی در شاخه‌های مختلف اشاره و تأکید کرد این الگوها به صورت رایگان روی سایت www.mantaraham.ir قرار گرفته است.

بیدی به برگزاری سومین همایش کمپین «من طراحم» در سالن همایش‌های صدا و سیما اشاره و خاطرنشان کرد: این همایش هفته آینده روز چهارشنبه 9 اسفند برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که کمپین چه امتیازی فراتر از انجمن صنفی طراحان گرافیک برای اعضا دارد،‌ گفت: این کمپین همه طراحان را شامل می شود. همچنین قرار است فراصنفی کار کنیم، ما نگاهمان فرهنگ‌سازی است، نه قانونگذاری. ضمن اینکه خود اعضا این کمپین را تشکیل داده‌اند.

بنیانگذار کمپین من طراحم افزود: کمپین میان طراحان حرفه‌ای و آماتور مرزگذاری نکرده است. جالب اینکه حتی برخی از امضاکنندگان، طراح نیستند، بلکه از مدیران دغدغه‌مند در حوزه طراحی گرافیک و وب هستند.

بیدی با اشاره به اینکه در حوزه‌های قضایی شناخت چندانی نسبت به مشکلات و اختلافات در حوزه طراحی وجود ندارد، خاطرنشان کرد:  کمپین «من طراحم» قصد حضور در حوزه قانونگذاری ندارد و می‌خواهد با فعالیت فرهنگی این مسأله را حل کند.

* برگزاری پنل ویژه پیشکسوتان

امیرحسین ناطقی مدیر اجرایی همایش «من طراحم» در بخش دیگری از این نشست، گفت: این کمپین کاملاً غیرانتفاعی و عام‌المنفعه است.

وی ادامه داد: برای امسال رایزنی‌های بسیاری داشتیم اما از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نتوانستیم حمایت بگیریم، به همین دلیل حمایت را بر دوش خود اعضا گذاشتیم و قیمت بلیت همایش را نسبت به سال قبل افزایش دادیم. همچنین حامیان بخش خصوصی از جمله استارت‌آپ oteacher ما را حمایت می‌کنند.

ناطقی به مهمانان روز همایش اشاره کرد و یادآور شد: استاد قباد شیوا، ایرج کلانتری و مریم مهدوی در پنل پیشکسوتان همایش حضور و سخنرانی دارند. فرزاد ادیبی، شهرزاد اسفرجانی، هومن بالازاده، بهرام عظیمی، ایمان مقصودی و محمدجعفر نعناکار هم دیگر مهمانان همایش هستند.

 

انتهای پیام/

0