صادرات گاز به پاکستان درکانال دیپلماسی/برای فروش نفت تخفیف ندادیم

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه امضا قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر-چابهار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از هزار کیلومتر ساحل در منطقه مکران داریم که تاکنون از آن به عنوان استراتژیک ترین منطقه از نظر اتصال خلیج فارس به دریای عمان  بهره برداری کافی نداشتیم که هیچ توجیه منطقی ندارد، گفت: مهم ترین بهانه این بهره برداری ناکافی در گذشته کمبود آب بود که امروزه با پیشرفت فناوری توانسته ایم این مشکل را با قمیت قابل قبول حل کنیم.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا جمعیت را به این منطقه که از نظر آب و هوایی تفاوت چندانی با استان هرمزگان ندارد، منتقل کنیم،  دلیلی ندارد منطقه ای از کشور خالی باشد. مکانی که پر بودن آن می تواند برای کشور فرصت محسوب شود خالی بودن آن نیز می تواند تهدید محسوب شود. به این ترتیب توسعه دادن آن باید قوت یابد و آمایش سرزمینی خود را تحکیم بخشیم.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسشی مبنی بر کاهش فروش نفت ایران تصریح کرد: فروش نفت ایران کاهش نیافته، در یک ماه کمی کاهش داشت که مجددا در ماه بعدی این سهم جبران شد که طبیعی است.

زنگنه همچنین در پاسخ به مهر درباره وضعیت تولید لایه نفتی پارس جنوبی و همچنین شرایط توسعه ای آن گفت: میزان تولید نفت از این بخش حدود ۲۰ هزار بشکه در روز است. اما در بخش توسعه ای قرار بر این بود که این امر را شرکت دانمارکی مرسک انجام دهد که شاخه نفتی توتال این شرکت را خریداری کرد و ما قصد واگذاری  توسعه  این بخش به توتال را نداریم. همچنین درخواست مذاکره با سایر شرکت ها را نیز داده ایم که هنوز پیشنهاد جدی دریافت نشده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر مهر مبنی بر اینکه مذاکرات و شرایط قرارداد صادرات گاز به پاکستان تغییراتی داشته است، تصریح کرد: تغییرات جدیدی نداشته و همچنان از بخش دیپلماسی درحال پیگیری آن هستیم.

وزیر نفت در مورد پروژه صادرات گاز به عمان نیز گفت: گاز از رودان به کوه مبارک و سپس به غرب جاسک می‌رود و پس از آن به عمان صادر می‌شود. مذاکرات  به خوبی پیش رفته است و در مرحله‌ای هستیم که برای اجرای خط دریایی اعلام مناقصه کنیم یا به مرحله عقد قرارداد نزدیک می‌شویم که یک شرکت خارجی برای احداث خط سرمایه‌ گذاری کند.

زنگنه در مورد این‌ ادعا که ایران برای فروش نفت به هند تخفیف می‌دهد، گفت: ما هر کاری که لازم باشد برای این‌که با ترامپ مقابله کنیم انجام می‌دهیم. ما تخفیف ویژه‌ای به هند ندادیم البته برای فروش ممکن است در هر زمانی که لازم باشد از نظر سیاسی قیمت‌هایی را اعمال کنیم که بتوانیم در بازار حضور داشته باشیم.

وزیر نفت  همچنین در مورد مذاکرات بین ایران و هند درباره توسعه میدان گازی فرزاد B، نیز گفت: قرار شد هندی‌ها گاز ترش میدان را در ساحل به ما تحویل بدهند و ایران جابه‌جایی و سوآپ را انجام دهد.

وزیر نفت با اشاره به نزدیک شدن به موعد تصمیم‌گیری ترامپ درباره برجام گفت: باید صبر کنیم ببینیم ترامپ چه می‌کند. ما همه تجارب و ظرفیت را برای این‌که ترامپ نتواند به ایران ضرر برساند به کار می‌بریم و در این راستا از هیچ گزینه ای عبور نمی کنیم.

0