خشکسالی روسای دوقوه را به مجلس کشاند/ آمادگی نمایندگان برای ورود به مسئله مشترکان پرمصرف

حسن بهرام‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس برای طرح مسئله کم‌آبی و خشکسالی گفت: حضور رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه در مجلس برای طرح مسئله کم‌آبی و خشکسالی نشان داد که این موضوع از تمام جهات و به‌خصوص مسائل امنیتی مهم و حائز اهمیت است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت، مجلس و قوه قضائیه باید انجام دهند این است که هر یک به هر میزان باید این موضوع کم‌آبی را جزو اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

بهرام‌نیا با تأکید بر اینکه سران قوا باید به صورت مشارکتی برای عبور از بحران کم‌آبی برنامه‌های مشخص و اقدامات قابل انجام را عملیاتی کنند، اظهار داشت: قوانین دست‌وپا گیر باعث شده تا وزارت نیرو و امور آب کشور مشکلات فراوانی در اجرای برنامه‌های خود داشته باشند، بنابراین دولت با تأمین منابع و مجلس با تصویب قانون در کنار قوه قضائیه می‌توانند اقدامات و قدم های روبه‌جلویی برای حل مشکل کم‌آبی بردارند.

*سکوت مجلسی ها در مقابل قطع آب مشترکان پرمصرف

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که سال‌هاست مجلس در قبال قطع آب مشترکان پرمصرف سکوت کرده و قانونی برای آن تصویب نمی‌کند،گفت: مجلس باید یک سازوکار بازدارنده برای پرمصرف‌ها تعریف کند.

وی افزود: به هر حال برای مشترکان پرمصرف که از خط قرمزها و یا الگوی مصرف تعیین شده عبور می‌کنند باید هشدارهایی را چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ مالی تعیین کرد، بنابراین مجلس آماده است تا در این خصوص ورود کند.

*پایین بودن قیمت آب باعث افزایش مصرف آب

بهرام‌نیا در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارید پایین بودن قیمت آب باعث افزایش مصرف آب و بی‌تفاوتی برخی از مشترکان به این کالای پرارزش شده است، اظهار داشت: به هر حال با توجه به شرایط اقتصادی، امسال مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کرد، اما به هر حال ما هم قبول داریم که آب کالای باارزشی است و در ایران بسیار ارزان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری در نشستی که روز یکشنبه و حدود سه ساعت به طول انجامید، با حضور در جمع خبرنگاران، ضمن  تشریح محورهای مورد بحث سران و مسوولان سه قوه ، این جلسه و مسایل مطروحه در آن را بسیار ارزشمند و مفید توصیف کرد و گفت: این جلسه در آغاز سال جدید همفکری بسیار خوبی بود و در آن همه مشکلات و مسایل مورد نیاز و مطالبات مردم مورد بحث قرار گرفت.در این جلسه نمایندگان محترم مجلس و روسای قوا صحبت کردند و بسیار مهم بود که همه همفکر و هم‌نظر بودیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال بخاطر کمبود نزولات آسمانی، کشور با مشکلاتی مثل مسأله کم‌آبی مواجه است که در این جلسه راجع به آن بحث شد. درباره مسایل و مشکلات منطقه و موضوعاتی همچون برجام که ممکن است بدعهدی‌هایی در خصوص آن انجام بگیرد، صحبت شد که برای همه اینها باید برنامه لازم را داشته باشیم.
رییس جمهوری همچنین گفت دولت در این جلسه نظرات خودش را به نمایندگان مجلس و مسئولان عالی‌رتبه قضایی ارایه کرد که برای مسأله آب، کارگروهی تشکیل دادیم که به طور منظم تصمیماتی کهدر این زمینه اتخاذ می کند را اطلاع‌رسانی خواهد کرد و در زمینه مسایل اقتصادی هم دولت تصمیمات خوبی اتخاذ کرده است.

انتهای پیام/م

0