سیاوشی: نزدیک به چهار سال است که سازمان مدیریت بحران به شکل قانونی نداریم

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: متاسفانه باید اعلام کنم در کشور سازمان مدیریت بحرانی داریم که نه قانون و نه بودجه و نه حضور ملموس برای پیشگیری، مقابله و آمادگی برای بازسازی و بازتوانی در مدیریت شرایط اضطراری را ندارد.

به گزارش ایسنا، طیبه سیاوشی عنایتی در تذکری شفاهی ضمن تسلیت و همدردی با خانواده بازماندگان سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج در پایان جلسه علنی امروز، بیان کرد: در سال‌های اخیر متوجه تکرار سوانح فاجعه‌بار هم از نوع طبیعی و هم از نوع انسان ساختگی در کشور هستیم. متاسفانه نزدیک به چهار سال است که سازمان مدیریت بحران به شکل قانونی نداریم و اصلا در این زمینه قانون مورد قبول متخصصان وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: تاسف‌آور است که اعلام کنم در کشور سازمان مدیریت بحران داریم ولی نه قانون و نه بودجه و نه حضور ملموس برای پیشگیری، مقابله و آمادگی با بازسازی و بازتوانی در مدیریت شرایط اضطراری را ندارد. در این شرایط لایحه قانون این سازمان نیز به دلایلی از اولویت کاری مجلس شورای اسلامی خارج شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: با توجه به اینکه به ایام نوروز ۹۷ و مسافرت‌های زمینی در سطح کشور نزدیک می‌شویم یکی از مهمترین نگرانی‌ها در این ایام بروز تصادفات جاده‌ای است. با توجه به آغاز طرح امداد و نجات نوروزی و بسیج همه ظرفیت‌های کشور برای میزبانی ایمن و تسهیل این موارد لازم است بر اساس توجه به آمارهای سال‌های گذشته این مورد را یادآور شوم متاسفانه بر اساس میانگین و آمار سازمان پزشکی قانونی در سال سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۵ روزانه ۴۱ نفر در سوانح جاده‌ای کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دچار معلولیت و مصدومیت شده‌اند.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده هزینه اجتماعی و اقتصادی فقط یک مورد مرگ ناشی از حوادث جاده‌ای بیش از ۳.۷ میلیون می‌باشد. آیا تا به حال به هزینه حوادثی نظیر آتش‌سوزی پتروشیمی‌ها، مرگ ده‌ها نفر تحصیل‌کرده در جریان سقوط اتوبوس و حادثه کشتی سانچی و ... فکر کرده‌اید؟ بارها مقام معظم رهبری درباره لزوم بسیج سریع منابع برای کاهش خسارت این سوانح تذکر داده‌اند اما متاسفانه در سطح دستگاه‌های اجرایی شاهد اقدام هماهنگ و موثر نبوده‌ایم.

0