مشاور ارشد اردوغان:
عملیات ارتش ترکیه در شرق فرات ضروری است

به گزارش انتخاب، ایلنور چویک طی مقاله ای با عنوان 'تهدید شرق فرات علیه ترکیه' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: اگر چه ارتش ترکیه با انجام عملیات سپر فرات، ضربه ای محکم بر بدنه داعش وارد کرد و امروز نیز تروریست های حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) را از عفرین سوریه بیرون کرده است، اما ماموریت ترکیه در مبارزه با تروریست ها تا پاکسازی کامل شمال سوریه و عراق از وجود آنها همچنان ادامه دارد


وی بیان کرد: حملات موشکی نیروهای پ.ک.ک از سوریه و شرق فرات به پاسگاه های مرزی ترکیه نشان می دهد که آنها هنوز از عملیات عفرین عبرت نگرفته اند و به همین دلیل عملیات ارتش ترکیه در منبج و شرق فرات برای مقابله با تهدید تروریست ها لازم و ضروری است.


وی تاکید کرد: امروز شاهد توافقی میان آمریکا و ترکیه بر سر موضوع منبج هستیم اما به نظر نمی رسد واشنگتن حمایت خود را از نیروهای پ.ک.ک و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) متوقف کند بلکه با تقویت حضور خود در منبج و شرق فرات به حفاظت از این گروه های تروریستی ادامه خواهد داد.


ارتش ترکیه از روز 20 ژانویه(30 دی ماه 1396) با تجاوز آشکار به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرد و روز یکشنبه گذشته کنترل این شهر را به دست گرفت.


ترکیه هدف از این عملیات را بیرون راندن شبه نظامیان و نیروهای موسوم به یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) که شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک(پ.ی.د) محسوب می شوند، از منطقه عفرین اعلام کرده است.


آنکارا این نیروها را تروریستی و شاخه سوری حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حضور آنها را در جنوب مرزهای ترکیه، تهدیدی بر امنیت ملی خود خوانده و هدف آنها را تلاش برای تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه عنوان می کند.


مقامات ترکیه بارها در اظهارات خود تاکید کرده اند که پس از پایان عملیات عفرین، اقدام ارتش این کشور در منبج و شرق فرات علیه تروریست ها آغاز خواهد شد.


چندی پیش مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در تشریح توافق خود با مقامات آمریکایی در خصوص موضوعات مورد اختلاف به خصوص تحولات سوریه گفت: بر اساس توافق انجام شده، اداره شهر منبج در اختیار ساکنان عرب این منطقه قرار خواهد گرفت و امنیت این شهر با خروج یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) توسط سربازان ترک و آمریکایی تامین خواهد شد.


وی اظهار کرد: ترکیه و آمریکا با تشکیل یک کار گروه مشترک به دنبال پایان بخشی به بحران سوریه و ایجاد مناطقی امن در این کشور هستند.


وی بیان کرد: یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) از نظر ترکیه به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود که این موضوع به صورتی شفاف و قاطع به مقامات آمریکایی منتقل شده است و به همین دلیل، همکاری مشترک آنکارا و واشنگتن با تشکیل کارگروهی برای یافتن روش های همکاری آغاز شده که ایجاد مناطقی امن در شهر منبج اولین مرحله از این مشارکت خواهد بود.


وی تاکید کرد: در کارگروه مشترک، نحوه تامین امنیت، واگذاری اداره شهرها به ساکنان آن مناطق و سایر موارد تبیین خواهد شد.


چاووش اوغلو بیان کرد: تامین امنیت شهر منبج پس از خروج نیروهای ی.پ.گ، بر عهده سربازان ترک و آمریکایی خواهد بود و زمان این تغییر و تحولات به زودی اعلام خواهد شد.


وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: همکاری واشنگتن و آنکارا در ایجاد مناطق امن در سوریه از شهر منبج آغاز شده و در آینده شامل سایر شهرهای سوریه هم خواهد شد.

0