مرکل: با تهدید کره شمالی به اقدام نظامی مخالف هستم/ بحران کره باید با ساز و کار مشابه برجام حل شود
صدر اعظم آلمان در گفت‌وگویی از مخالفت صریح برلین با مواضع دولت آمریکا بابت بحران کره شمالی خبر داد.

به گزارش انتخاب، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در گفت‌‌وگو با شبکه خبری «دویچه وله» از اختلاف نظر کشورش با «دونالد ترامپ» بابت بحران کره شمالی خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل کره شمالی را «نابودی کامل» تهدید کرد.

مرکل در این زمینه گفت: «من مخالف این گونه تهدیدها هستم. لازم است بگویم که هر گونه راه حل نظامی را در این زمینه کاملا نامناسب می‌دانیم و بر تلاش‌های دیپلماتیک تأکید داریم. این امر باید به شدت اجرا شود.»

صدر اعظم آلمان ادامه داد: «به نظر من تحریم‌ها و اعمال این تحریم‌ها پاسخ درست است. به عقیده ما هر روش دیگری در قبال کره شمالی، نادرست است. به همین دلیل است که ما به طور  آشکاری با رئیس جمهور آمریکا مخالفیم.»

وی در ادامه افزود که مواضع آلمان در این باره را تلفنی قبل از سخنرانی ترامپ در سازمان ملل متحد به اطلاع او رسانده است.

مرکل همچنین تمایل خود در کمک برای حل و فصل این منازعه را تایید کرد.

وی گفت: «حتی اگر این درگیری دور از آلمان باشد، موردی است که ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که من آماده هستم، همانطور که وزیر امور خارجه نیز مسئولیت پذیری در این زمینه را بر عهده گرفته است.»

مرکل افزود: «ما در مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران شرکت کردیم که من فکر می‌کنم خوب بوده و بهتر از عدم حصول توافق است. درست  است که این مسئله سال‌ها طول کشید، اما در نهایت، امکانات ایران برای تسلیحات اتمی محدود شد و من فکر می‌کنم که ما باید همان مسیر و یا مشابه آن‌ را با کمک روسیه، چین، همراه با آمریکا در مورد کره شمالی به کار گیریم.»

وی درباره این‌که آیا قصد دارد با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، تماسی برقرار کند، پاسخ داد: «این در دستور کار نیست. من قصد ندارم اقداماتی را انجام دهم که پیش از آن توافق نشده باشند.»
0