چرایی افزایش قیمت سایپا/ رونوشت بود،نه اصل

هر بنگاه اقتصادی برای بررسی موضوع حیات و ممات خود باید بتواند تحلیل‌های مختلفی را از شرایط محیطی داشته باشد. اصول مدیریت استراتژیک چنان حکم می‌کند که هر شرکت در برابر تغییرات چند راه حل از پیش اندیشیده شده داشته باشد.

به گزارش انتخاب،افزایش شدید نرخ ارز از یک سو و افزایش نهاده‌های تولیدی از سوی دیگر شرایطی را به وجود آوده بود که بخش استرتژیک شرکت سایپا ناگزیر به ارائه چند راه‌حل‌ به عنوان گزینه‌های پیشنهادی برای عبور از بحران تهیه نموده بود. یکی از این راه‌حل‌ها افزایش چند درصدی قیمت محصولات بود که از قضا در همان روزهای نخست و با اعلام سیاست تک نرخی شدن ارز, به طور کامل کنار گذاشته شده بود. به همین دلیل گروه خودروسازی سایپا با درک درست شرایط کشور در نخستین روزهای سال لیست جدید فروش خودروهای خود را اعلام کرد و همزمان با ابلاغ چند طرح فروش خودرو سعی نمود تا به مسئولیت خود به عنوان یک شرکت بزرگ صنعتی و ایجاد آرامش در بازار کمک كند.

با اینکه نرخ دلار تا 30-40 درصد بالا رفته بود و منطق اقتصادی حکم می‌کرد که این شرکت در لیست فروش جدید خود نرخ جدید دلار را هم در نظر بگیرد؛ اما گروه خودروسازی سایپا از این انتفاع لحظه‌ای چشم پوشی کرد و در لیست جدید فروش خود تنها رقم افزایش حق بیمه شخص ثالث و افزایش هزینه شماره‌گذاری را اعمال نمود که در مجموع برای هر خودرو چیزی حدود 80 تا 110 هزار تومان تاثیر داشت. نگاه بنگاه اقتصادی سایپا و همگام بودن آن در کنار دولت نشان داد که مردم و حفظ آرامش آنها برای گروه خودروسازی سایپا به عنوان یک اولویت مطرح است.

آنگونه كه از شواهد پيداست رونوشتی از یک نامه که اشاره به افزایش قیمت چند محصول داشت, یک ساعتی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد و عده‌ای گمان می‌کردند که سایپا سناریو افزایش قیمت خود را عملیاتی کرده است اما با پیگری‌های بعدی معلوم شد که این نامه فقط یک رونوشتی بوده از پیشنهادهایی که قبلاً بایکوت شده بود. به همین دلیل هم این رونوشت که حاصل یک خطای کارشناسی بود به سرعت حذف شد.

اگر چه همین رونوشت تحلیل‌های زیادی را برانگیخت اما با مطالعه رفتار این گروه خوردوسازی می‌توان دریافت که سایپا در روش و منش خود هیچگاه در پی بازارسازی و استفاده از فرصت‌های کوتاه مدت نبوده است.

0