وزیر خارجه انگلیس: برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم

وزیر خارجه انگلیس می‌گوید که دولت فعلی انگلیس با همکاری دیگر طرف‌های برجام بغیر از آمریکا، برای زنده ماندن برجام تلاش خواهد کرد.

به گزارش فارس، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلستان امروز (سه‌شنبه) در مجلس عوام این کشور در خصوص عزم دولت فعلی برای زنده نگاه داشتن برجام سخن گفت.

جانسون در برابر نمایندگان مجلس عوام گفت: «برجام زنده و دست‌نخورده باقی می‌ماند.»

بنظر می‌رسد منظور وزیر خارجه انگلستان از «دست‌نخورده» و سالم باقی ماندن برجام، این است که عدم تأیید پایبندی ایران به این توافق از سوی یکی از طرفین یعنی دولت آمریکا، تأثیری در کلیت ماجرا ندارد و ایران و دیگر طرف‌های برجام، باید کماکان به تعهدات خود پایبند بمانند.

جانسون در ادامه تلویحا از احتمال خروج آمریکا از توافق صحبت کرد و گفت: «عزم ما در این حزب و این دولت، این است که با فرانسوی‌ها، دوستان آلمانی، چین، روسیه و دیگر اعضای اتحادیه اروپا برای زنده ماندن این توافق، همکاری کنیم.»

آمریکا تنها طرف مذاکرات هسته‌ای است که جانسون از آن نامی نبرد.

بر اساس قانونی در آمریکا، رئیس‌جمهور این کشور موظف است هر ۹۰ روز یکبار وضعیت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را به کنگره گزارش کند. وی در این گزارش، علاوه بر پایبندی ایران به برجام، باید همسویی توافق هسته‌ای با منافع آمریکا را نیز تائید کند.

ترامپ روز جمعه با بیان اینکه برجام در راستای منافع ایالات متحده نیست، از صدور این تائدییه خودداری کرد. بر اساس قانون، با خودداری رئیس‌جمهور از صدور تائیدیه، پرونده برجام به کنگره ارسال شده و نمایندگان ۶۰ روز برای احیای تحریم‌های ایران و خروج آمریکا از برجام زمان دارند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های، اغلب سناتورهای آمریکایی مخالف خروج این کشور از توافق هسته‌ای هستند. «باب کورکر» و «تام کاتن» دو سناتور جمهوری‌خواه در حال تدوین طرحی برای افزایش فشار به ایران و ایجاد ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها در صورت افزایش حجم مواد غنی‌شده و تعداد سانتریفیوژهای ایران از حدی مشخص است.

0