نماینده عراقی: کُردها داعش را به اطراف کرکوک آوردند

 «نیازی معمار اوغلو» عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق چهارشنبه شب به شبکه خبری سومریه نیوز گفت: نیروهای تجزیه طلب کرد، پس از شکست در عملیات کرکوک، عناصر داعش را به مناطق «داقوق»، «طوزخورماتو» و اطراف کرکوک آوردند.

به گزارش ایرنا، اوغلو با اشاره به این که نیروهای تجزیه طلب کرد، پس از عقب نشینی از کرکوک، با بهره گیری از عناصر گروهک تروریستی داعش که در جریان عملیات آزادسازی الحویجه، خود را به این نیروها تسلیم کرده بودند و نیز با استفاده از عناصر تروریستی کارگران کردستان (پ.ک.ک) و پژاک، این گروه ها را به اطراف کرکوک وارد کرده اند.


این نماینده عراقی افزود: هدف از این اقدام کردهای تجزیه طلب، فتنه انگیزی است و با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داشتیم، این کار دور از انتظار نبود، چرا که در آن زمان دولت مرکزی از این گروه خواست عناصر داعش را به بغداد تحویل دهند، اما نتیجه ای حاصل نشد.


«علی الحسینی» سخنگوی نیروهای بسیج مردمی عراق روز چهارشنبه اعلام کرده بود که گروهک تروریستی داعش به برخی از روستاهای شهرستان «داقوق» در جنوب استان کرکوک حمله کرده است که نیروهای الحشد الشعبی برای مقابله با این حملات، به سرعت وارد عمل شده اند.


شهرستان داقوق واقع در 40 کیلومتری جنوب کرکوک از شهرهای ترکمن نشین عراق است که علاوه بر ترکمانان، قومیت های کرد و عرب نیز در آن ساکن هستند.


نیروهای ارتش عراق از نیمه شب دوشنبه (22 مهرماه) عملیات نظامی بازپس گیری مناطق مورد اختلاف با کردها از جمله میدان‌های نفتی و پایگاه‌های نظامی در کرکوک را آغاز کردند و به سرعت موفق شدند تا کنترل این استان را در اختیار گیرند.

0