ناسا اعلام کرد؛ یک سیارک از بیخ گوش زمین عبور کرد

ماه تنها همسفر زمین در گردش به دور خورشید نیست. گاهی یک سیارک قبل از ناپدیدشدن در فضا چند سالی اسیر گرانش سیاره ما شده و با ما همسفر می‌شود. دیروز هم یک سیارک به اندازه یک اتوبوس از فاصله نزدیکی از زمین عبور کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از گیزمگ، اخترشناسان سال گذشته یکی از پایدارترین نوع این سیارک‌ها را کشف کردند و در حال حاضر به شناخت بیشتر درک درست از آنها نزدیکتر شده‌اند.

ناسا اعلام کرد؛ یک سیارک از بیخ گوش زمین عبور کرد

این سیارک موسوم به " ۲۰۱۷ TD۶" به اندازه یک اتوبوس است که دیروز (۱۹ اکتبر) از بین زمین و ماه عبور کرد.

سیارک ۲۰۱۷ TD۶ از فاصله ۱۱۹ هزار مایلی (۱۹۱ هزار کیلومتری) زمین گذشت. میانگین فاصله بین زمین و ماه حدود ۲۳۹ هزار مایل (۳۸۴ هزار کیلومتر) است که این یعنی این سیارک از فاصله‌ای نزدیک به نصف فاصله ماه از زمین از کنار ما عبور کرده است.

 ناسا اعلام کرد؛ یک سیارک از بیخ گوش زمین عبور کرد

طبق نظر مرکز مطالعات اشیاء نزدیک زمین (CNEOS) ناسا، وسعت سیارک ۲۰۱۷ TD۶ بین ۳۲ تا ۷۲ فوت ( ۹ تا ۲۲ متر) بوده است. برای مقایسه، سیارکی که در سال ۲۰۱۳ بالای "چلیابینسک روسیه" منفجر شد، حدود ۶۵ فوت (۲۰ متر) وسعت داشت.

مرکز سیارک‌های کوچک اتحادیه نجوم گزارش داد که چندین رصدخانه طی چند روز اخیر ۲۰۱۷ TD۶ را مشاهده کرده‌اند.

چندی پیش نیز در روز ۱۲ اکتبر سیارک TC۴ ۲۰۱۲ با خیال راحت از فاصله حدود ۲۶ هزار مایلی (۴۲ هزار کیلومتری) بالای قطب جنوب پرواز کرد.

همانطور که TC۴ ۲۰۱۲، تهدیدی برای زمین نبود، TD۶ ۲۰۱۶ نیز خطرناک نبوده و نیست.

میلیون‌ها اشیاء نزدیک زمین، محدوده کیهانی این سیاره را پوشانده‌اند، اما محققان ناسا و دیگر اخترشناسان اکثر سنگ‌هایی را که می‌توانند به زمین آسیب جدی بزنند، کشف کرده‌اند و متوجه شده‌اند که آنها در آینده نزدیک تهدیدی به حساب نمی‌آیند.

0