وزیر بهداشت: سالانه حدود ۸۰ هزار نفر دچار مصدومیت گازی می‌شوند

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران اظهار کرد: انواع حوادث اعم از طبیعی و غیرطبیعی نشان از ضعف‌ها، ناکارآمدی‌ها، قصورها و کاستی‌هایی است که به مدت چندین دهه انباشته شده و امروزه باعث مرگ و میر و معلولیت‌های فراوان در کشور شده است که می‌بایست برای کاهش آن تلاش کنیم.

وی افزود: حدود ۱۶ هزار نفر سالانه در کشور بر اثر حوادث ترافیکی فوت می‌کنند؛ یعنی روزانه معادل یک هواپیما و خیلی بیشتر از کشتی سانچی.

وزیر بهداشت تصریح کرد: طبق آماری که به بنده اعلام کرده‌اند در روز گذشته بالغ بر ۱۰۰ نفر بر اثر حوادث ترافیکی، فوت یا دچار معلولیت شده‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بیش از ۳۵۰۰ نقطه حادثه‌خیز داریم که حدود ۱۵۰۰ نقطه از آنها پرتکرار است، گفت: هزینه‌های خسارت‌های جانی و مالی بر اثر این حوادث در کشور معادل ۸ درصد تولید ناخالص ملی است.

به گفته وی، حوادث سوختگی که عمدتاً ناشی از عدم ایمنی در محیط کار هستند نیز باعث می‌شود سالانه حدود ۳۰۰۰ نفر فوت کنند. همچنین روزانه ۱۰۰ نفر بر اثر عدم ایمنی در محل کار دچار معلولیت می‌شوند.

وزیر بهداشت ادامه داد: سالانه حدود ۸۰ هزار نفر دچار مصدومیت بر اثر گاز مونوکسید کربن می‌شوند که تقریباً ۸۰۰ نفر از آنها فوت می‌شوند.

وی افزود: با وجود الزامات قانونی، ساخت ساختمان‌ها توسط مجریان ذیربط انجام نمی‌شود البته این موضوع عام نیست، اما از جمله مواردی است که می‌توانیم جلوی آن را بگیریم؛ این اتفاق برای خود ما نیز رخ داده است. بیمارستانی که سال گذشته در اسلام‌آباد افتتاح کردیم، امسال بر اثر زلزله تخریب شد؛ در حالی که خانه‌هایی با ۶۰ سال قدمت در آن حوالی سالم مانده‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: به طور میانگین روزانه سه نفر بر اثر حوادث ساختمانی، جان خود را از دست می‌دهند.

وزیر بهداشت گفت: از گزارش‌های حوادثی مانند پلاسکو، همه ما درمی‌یابیم که نقش مدیریت و کم‌اهمیت قلمداد کردن جان هموطنانمان پررنگ‌تر است و بیمه‌ها علی‌رغم تلاش‌های زیادی که داشته‌اند، نتوانستند از بروز حوادث جلوگیری کنند.

وی اظهار کرد: باید هر سه قوه برای بازدارندگی از حوادث، دست به دست هم دهند و من به عنوان یک ایرانی معتقدم که نقش قوه قضائیه از قوای دیگر پررنگ‌تر است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه تصادفات و نزاع‌ها برای هر ایرانی آزاردهنده است، خاطرنشان کرد: آمار نزاع‌ها نیز بسیار بالاست و در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از مردم بر اثر نزاع، دچار مصدومیت شده که برخی از آنها منجر به فوت می‌شود.

0