افق نگاه هیئات مذهبی به قیام عاشورا باید جهانی شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله محمدرضا عابدینی پیش از ظهر امروز در دومین همایش ملی هیئت‌های فعال در عرصه اربعین که در سالن همایش‌های غدیر مجتمع آموزشی و فرهنگی یاوران مهدی(عج) برگزار شد، اظهار داشت: عاشورا به‌مثابه یک گلوگاه و حادثه بزرگ در تاریخ بشریت است که به دلیل اهمیت و تأثیرگذاری آن می‌توان حرکت‌های جریان ساز را به قبل و بعد از این حادثه تقسیم‌بندی کرد.

وی بابیان نگاهی جامع به جریان تاریخی اولیای الهی افزود: با تحلیل و نگاهی جامع به جریان تاریخی عاشورا به‌خوبی می‌توان به این مطلب رسید که هر کدام برای تحقق اهداف خاص و مشخص در قیام عاشورا حضور پیدا کرده‌اند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به عمق تأثیرگذاری شخصیت حضرت علی‌اصغر(ع) گفت: جریان و شخصیت حضرت علی‌اصغر(ع) می‌تواند به‌عنوان یک حرکت جریان ساز مورد دیپلماسی عمومی و وجدان مختلف مردم دنیا قرار گیرد.

عابدینی تصریح کرد: تأثیرگذاری  جریان عاشورا مختص به عموم شیعیان جهان نیست بلکه قیام عاشورا یک حرکت جریان ساز تاریخی است که می‌تواند در ابعاد بزرگ جهانی تأثیرگذاری داشته چرا که هریک افراد حاضر در واقعه عاشورا مأموریت خاص در ابعاد جهانی بر عهده داشته است.

وی راهپیمایی بزرگ شیعیان نیجریه را مورد توجه قرار داد و گفت: این راهپیمایی بعد از راهپیمایی اربعین حسینی(ع) بزرگ‌ترین گردهمایی در دنیاست که یکی از عوامل آن وجود یک غلام سیاه‌پوست در بین یاران امام حسین(ع) بوده است.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در واقع عاشورا جریان حضرت علی‌اکبر(ع) به الگو و نمادی برای جوانان تبدیل‌شده و اگر جریان و شخصیت‌های پیرمردان در کربلا نیز در بین افراد کهن‌سال تبیین شود می‌تواند تبدیل به یک جریان تأثیرگذار در جامعه شود.

عابدینی ادامه داد: عاشورا یک جریان تمدنی بیدارگر بوده که برای زمینه‌سازی ظهور بسیار مناسب است و یکی از شروط اصلی ظهور امام زمان(عج) نیز تبیین درست فلسفه عاشورا بوده است.

وی با تأکید بر اهمیت و اثرگذاری راهپیمایی اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: راهپیمایی اربعین بهترین و مناسب‌ترین راهکار برای شناسایی فلسفه عاشورا است و علت تلاش دشمنان نیز برای انعکاس محدود این حرکت نیز از همین‌جا برخاسته است.

عابدینی عنوان کرد: هیئات مذهبی باید به عاشورا به‌عنوان یک جریان تمدن ساز نگاه کنند و افق نگاه و توجه خود را برای نجات و تأثیرگذاری در بین کل بشریت تنظیم کنند که در این صورت ارزش اشک‌هایی هم که در این راه ریخته می‌شود بسیار فراوان می‌شود.

وی تأکید کرد: عاشورا باید در متن زندگی مردم جاری‌شده و آثار آن در افعال اجتماعی متبلور شود همچنین حرکت حضرت زینب(س)  در اتفاقات بعد از عاشورا به‌صورت گروهی و کاروانی انجام گرفت که باید همین نوع وفاداری و همکاری در بین مروجان این فرهنگ و مکتب نیز مراعات شود.

عابدینی خاطرنشان کرد: نقش حماسه اربعین در جریان سازی و جهانی‌شدن قیام عاشورا بی‌نظیر است و اگر هر فردی به وظایف خود در این زمینه به‌درستی توجیه و آگاه باشد می‌تواند در حد توان خود زمینه‌ساز ظهور شود.

انتهای پیام/

0