پرداخت 30 درصد از غرامت مرغداران استان تهران بابت آنفلوآنزا

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، فریدون بهبهانی امروز در نشست خبری درباره عملکرد فعالیت بانک کشاورزی استان تهران و تسهیلاتی که به بخش کشاورزی ارائه می‌دهد اظهار کرد: 20 هزار و 288 فقره به مبلغ 19 هزار و 440 میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی در سال جاری پرداخت شده در حالیکه این رقم در سال گذشته 12 هزار و 600 میلیارد ریال بوده و در سال جاری حدود 53 درصد رشد داشته است.

بهبهانی گفت: برای غرامت کشاورزاندر سال جاری تاکنون بیش از حق بیمه ای پرداختی کشاورزان به مبلغ 706 میلیارد ریال خسارت پرداخت شده، یعنی معادل 5.2 برابر مبالغ دریافتی به کشاورزان غرامت پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: بانک کشاورزی در بخش اعتبارات نگاهی انتفاعی ندارد و به طوریکه در اکثر فعالیت‌های خود در صندوق کشاورزی نیز با زیان‌دهی همراه است.

وی با بیان اینکه 20 هزار میلیارد ریال به کشاورزان تسهیلات پرداخت کرده‌ایم گفت: برخی بانک‌ها برای جمع‌آوری سپرده‌ها از دست مردم سودهای ناعادلانه‌ای را به سپرده‌های مردم پرداخت می‌کنند اما ما به عنوان یک بانک دولتی تمام الزامات شورای پول و اعتبار را رعایت کردهایم.

وی تصریح کرد: بانک‌های خصوصی نرخ‌های بالاتری اعلام کرده و سپرده بیشتری جذب می‌کنند اما ما برای تامین منابع مالی خود با تکیه عملکرد همکارانمان و نگاهی که مردم به این بانک داشتند توانستیم اعتبارات مورد نیاز را جذب کنیم تا بتوانیم به کشاورزان تسهیلات پرداخت کنیم.

بهبهانی گفت: شعب استان تهران رتبه اول پرداخت از محل صندوق توسعه ملی به فعالیت‌های تولیدی دارد که در مقایسه با سایر استانهای کشور که فعالیت‌های کشاورزی در آنها حتی بیشتر است، تسهیلات بیشتری برای پرداخت به کشاوزران ثبت شده است.

وی افزود: این تسهیلات پرداختی از محل صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی به صورت 14درصدی و در بخش صنایع تبدیلی با سود 16 درصدی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری تسهیلات زیادی برای توسعه گلخانه‌ها در استان تهران پرداخت شده است گفت: تا به امروز برای اجرای 135 هزار هکتار تسهیلات در کشور پرداخت شده و در این پروژه‌ها نیمی از منابع مالی توسط بانک‌ها تامین شده است.

بهبهانی در ارتباط با سودی که بانک‌ها برای ایجاد گلخانه‌ها در استان تهران پرداخت می‌کنند گفت: بانک کشاورزی از محل منابع خود نیمی از تسهیلات پرداختی را با سود 15 درصدی پرداخت می‌کند و با توجه به اینکه صندوق توسعه ملی نیز به این بخش تسهیلات 14 درصدی پرداخت می‌کند در مجموع کشاورزان می‌توانند با تسهیلات 4.5 درصدی وام ایجاد گلخانه‌ها دریافت کنند.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان تهران ادامه داد: پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون نیز در بخش کشاورزی بدون محدودیت دنبال می‌شود به طوریکه امسال 265 میلیارد ریال تسهیلات برای ما در نظر گرفته شده بود که ما با توجه به تقاضای موجود 327 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردیم که به عبارتی بیشتر از تسهیلات در نظر گرفته شده برای ما بود و 124 درصد توانستیم اعتبار در این محل جذب کنیم.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات بخش ماشین‌ آلات بخش کشاورزی خط اعتباری جداگانه‌ای توسط دولت برای آن در نظر گرفته شده است گفت: این خط 12 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای آن اختصاص داده شده است اما اعلام شده در صورتی که تقاضا برای این بخش وجود داشت می‌توانیم اعتبارات بیشتری پرداخت کنیم و ما حتی برای تجهیز مرغداری‌ها و دامداری‌ها تسهیلات در قالب این خط اعتباری پرداخت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه به عشایر استان تهران نیز تسهیلات بانکی با نرخ 4 درصدی پرداخت می‌شود گفت: با توجه به اینکه تعداد عشایر استان تهران کم است 11 هزار میلیارد ریال در این بخش تسهیلات پرداخت شده است.

بهبهانی همچنین وضعیت اجرای تسهیلات پرداختی دولت در قالب سامانه بهین‌یاب گفت: در این راستا بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند تسهیلات دریافت کنند به طوریکه در استان تهران 578 میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود که تا به امروز 623 میلیارد ریال پرداخت شده است.

پرداخت خسارت به 45 واحد در گیر با آنفلوآنزای مرغی در استان تهران

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به تسنیم گفت: برای پرداخت غرامت مرغداران از بیماری فوق حاد پرندگان در استان تهران به 45 واحد غرامت پرداخت شده است گفت: با توجه به اینکه در این استان نیز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود داشت و حدود 4 میلیون قطعه در 45 واحد مرغداری به طور کامل معدوم شد برای حمایت از کشاورزان غرامت‌های لازم بیشتر از سهم پرداختی کشاورزان برای حق بیمه پرداخت شده است.

وی گفت: تا به امروز با توجه به اعتباراتی که در اختیار ما قرار گذاشته است توانسته‌ایم 30 درصد غرامت مرغداران را پرداخت کنیم که امیدواریم تا پایان سال با اختصاص اعتبارات دیگر غرامت مرغداران به طور کامل در استان تهران پرداخت شود.

بهبانی درباره مبالغ پرداختی به کشاورزان بابت غرامت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: برای هر مرغ تخمگذار با توجه به سن و دوره فعالیت آن 8 هزار تومان تا 15500 تومان خسارت پرداخت شده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه مرغداران استان خسارات زیادی از فاجعه آنفلوآنزای اخیر داشته‌اند، اقساط آنها به بانک به تعویق افتاده است و با ارائه تسهیلات لازم به دنبال آن هستیم تا شرایط آنها بهبود یابد تا در آینده بتوانند با بانک تسویه حساب داشته باشند.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان تهران با بیان اینکه 390 میلیارد ریال غرامت برای مرغداری‌های تخمگذار درگیر با آنفلوآنزا در استان تهران در فاصله زمانی مهر ماه تا به امروز بر آورد شده است گفت : تا به امروز 30 درصد از غرامت مرغدارن استان پرداخت شده است وبا اختصاص اعتبار لازم مابقی آن به واحدهای مرغ تخمگذار پرداخت می‌شود.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان تهران اظهار داشت:مدیریت شعب بانک کشاورزی در استان تهران متفاوت از تهران بزرگ است و زمینه فعالیت ما معمولا در تسهیلات بخش کشاورزی خلاصه می‌شود.

وی افزود: در تمام مناطقی که قطب کشاورزی استان تهران به حساب می‌آید این بانک شعبه دارد و در فعالیت‌های خود درباره تسهیلات به بخش کشاورزی به دنبال درآمدزایی نیست و نیاز این بخش را تامین می‌کند.

تولیدات گلخانه ای استان تهران مزیت صادراتی دارند

محمد ترابی معاون اعتبار و بانکداری شرکت‌های استان تهران نیز  در ادامه این نشت گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی در کشور و استان تهران که شرایط بحرانی‌تری نیز قرار دارد و در راستای عمل به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه‌هایی برای استفاده بهینه در آب در بخش کشاورزی ایجاد شد و بانک کشاورزی نیز در این راستا تسهیلات مورد نظر را تامین کرد.

وی با ذکر مثالی درباره تاثیر افزایش گلخانه‌ها در بهره‌وری محصولات کشاورزی گفت: در صورتی که یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی بخواهیم در مناطق باز و فضای ازاد تولید کنیم 300 تا 400 لیتر آب مصرف می‌کنیم اما در صورتی که تولید این محصول به گلخانه هیدروپونیک برود، مصرف آب در این بخش 10 تا 12 درصد کاهش می‌یابد؛ تنها راه برون رفت کشور و استان تهران از بحران آب چیزی جز توسعه کشت متراکم نیست.

وی با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها در استان تهران موجب افزایش قدرت رقابت آنها با کشورهای رقیب صادراتی شده است گفت: در شرایط فعلی تولیدکنندگانی که در گلخانه محصول تولید می‌کنند می‌توانند به راحتی با تولیدات جهانی رقابت داشته باشند حتی با توجه به اینکه انرژی، معافیت‌های مالیاتی و نیروی کار ارزان‌تری که وجود دارد قیمت تمام شده پایین‌تری با هم داشت.

انتهای پیام/

0