قم| پنجمین همایش ملی سلامت معنوی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، پنجمین همایش ملی سلامت معنوی  با رویکرد "آموزش و ارتقای سلامت معنوی اسلامی- نقش دانشگاه و حوزه" امروز در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم  با حضور و سخنرانی جمعی از علما و پزشکان متخصص در حوزه سلامت معنوی برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در این همایش با بیان این اصل که تنها تمایز سلامت انسان از دیگر موجودات، حوزه سلامت معنوی انسان است، اظهار داشت: در این سال‌ها متأسفانه به حوزه سلامت معنوی بسیار بی‌توجهی شده است.

ابوالفضل ایرانی خواه با ابراز خرسندی از اقداماتی که در حوزه سلامت از سوی فرهنگستان علوم پزشکی کشور در این سال‌ها انجام‌شده است، افزود: قم باید با توجه به دارا بودن بزرگ‌ترین مراکز علمی حوزوی و اسلامی در این حوزه گام‌های مؤثری بردارد.

وی خاطرنشان کرد: خروجی چنین همایش‌هایی باید سرفصل اقدامات جهانی بوده و اصل مهم درمان بیماران قرار گیرد و باید بدانیم چنانچه در این حوزه به‌موقع و جامع نتوانیم کارکنیم، مبانی ضعیف غرب به‌صورت نادرست و ناکارآمد در تعریف سلامت معنوی گنجانده می‌شود.

وی از برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌هایی در خارج از کشور با محوریت سلامت معنوی خبر داد و ابراز کرد: به‌یقین تعاریف ارائه‌شده از طرف مجامع علمی غربی با آنچه در باورهای اسلامی و شیعی درباره سلامت معنوی ارائه می‌شود، متفاوت خواهد بود.

دبیر علمی این همایش نیز، سلامت معنوی را از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 92 اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به وظیفه‌ای که فرهنگستان علوم پزشکی بر عهده دارد باید رصد سلامت معنوی جامعه را نیز همگام با سلامت جسمی جامعه پیگیری کند.

حسن ابوالقاسمی تأکید کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند بر اساس راهبرد ششم این سند آیین‌نامه‌هایی مصوب کنند که سلامت معنوی در آن گنجانده و این همایش در راستای تحقق این برنامه برگزار می‌شود.

وی از ارسال 110 مقاله با موضوعاتی ازجمله روش‌شناسی سلامت معنوی، نقش آموزه‌های دینی در سلامت معنوی، نقش منفی سکولاریسم در سلامت معنوی، معنویت در ازدواج، شاخص‌ها، چالش‌ها و راهکارها، سلامت معنوی و آینده‌های خانواده و سلامت معنوی، رشد و تکامل به دبیرخانه این همایش خبر داد و گفت: امیدواریم این همایش بتواند گام‌های مؤثری در کم کردم وابستگی این حوزه به تألیفات غرب باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی مصباح یزدی نیز در این همایش، پرداختن به‌سلامت معنوی را یکی از محورهای موردنیاز جامعه دانست و اظهار داشت: سلامت معنوی بر سلامت روانی، اجتماعی و جسمی افراد در ارتباط بوده و باید به آن بیش از گذشته توجه کنیم.

وی گام نخست برنامه‌ریزی در حوزه سلامت معنوی برای آینده را از کودکان منطقی دانست و افزود: عادت‌ها و خلق‌وخوهای نادرست جامعه را باید تغییر دهیم و در حوزه سلامت معنوی  برای رسیدن به نتیجه درست باید در برنامه‌ریزی‌ها از کودکان شروع کنیم.

استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به نیاز تربیت مربیان در حوزه سلامت معنوی اشاره و تأکید کرد: باید بین افراد دغدغه‌مند در این حوزه همگرایی ایجاد کرد و از موازی کاری در نهادهای مختلف جلوگیری کرده تا بتوانیم گام‌های مؤثری در این حوزه برداریم.

وی حوزه سلامت معنوی را نیازمند ارائه یک تعریف جامع دانست و خاطرنشان کرد: باید زیرساخت‌های محتوایی و مبنایی این نوع از سلامت را تأمین کنیم و با تعریف اهداف مشترک بین نهادهایی با دغدغه‌های مشترک از هدر رفتن امکانات محدود جلوگیری کرده و به مدیریت واحدی در این حوزه برسیم

در ادامه این همایش محمد غفرانی نخستین فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال با اشاره به جایگاه سلامت معنوی در آموزه‌های اسلامی عنوان کرد: کسانی که وارد این حوزه می‌شوند باید دارای اعتقادات دینی بوده و هر فردی که برای رضای خداوند گام بردارد می‌تواند در هر حوزه به موفقیت برسد.

غفرانی لازمه رسیدن به موفقیت در حوزه سلامت معنوی را همکاری حوزه و دانشگاه دانست و افزود: برای رسیدن به موفقیت در این حوزه باید نشست‌های بیشتری بین این دو نهاد مهم علمی برگزار شود تا  رسالتی که شهدا بعد از تأمین امنیت و حفظ نظام جمهوری اسلامی برگردان ما نهادن‌اند به‌درستی به سرانجام برسانیم.

این همایش با پنج نشست تخصصی با محوریت "مبانی سلامت معنوی، روش‌شناسی"، "آموزش و ارتقاء سلامت معنوی در خانواده، ازدواج، همسرداری و فرزندآوری"، "آموزش سلامت معنوی در دوران کودکی، مهدکودک و نظام آموزش‌وپرورش"، "آموزش سلامت معنوی در نظام سلامت و آموزش عالی" و "نقش مسئولان و مشارکت اجتماعی در سلامت معنوی"  در دو روز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/م

0