بررسی آسیب‌های رسانه‌های نوین در فصلنامه «اطلاع رسانی و ارتباطات»

به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین و چهاردهمین شماره فصلنامه نقد کتاب «اطلاع رسانی و ارتباطات» با سردبیری داریوش مطلبی منتشر شده است. سخن سردبیر در بخش ابتدایی این اثر مقاله‌ای تحت عنوان «آیا ساده نوشتن ما را از علمی نوشتن باز می‌دارد؟» را دربردارد.

«نقد اطلاع رسانی» عنوان بخشی از این فصلنامه است که مطالبی اعم از «کتابی که بارها باید خواند: نقدی بر کتاب نظریه انتقادی برای علوم کتابداری و اطلاع رسانی»، «نقد و بررسی کتاب دستورالعمل‌های چاپ مقالات بر اساس رهنمودهای انجمن روان شناسی آمریکا»، «پیاده سازی فناوری اطلاعات در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی»، «نقد کتاب گویا»، «استانداردها و رهنمودهای کتابخانه‌های عمومی استرالیا»، «چگونه پیایندها در مارک ایران توصیف می‌شوند؟» و «نقدی بر کتاب شناسی پروفسور حمید مولانا» را دربردارد.

مقالاتی که در بخش «نقد ارتباطات» ارائه شده اند عبارتند از «راهنمای عملی در روش‌های پژوهش کیفی، معرفی و نقد کتاب راهنمای عملی تحلیل گفتگو، گفتمان و سند»، «نقد کتاب پیام اجتماعی رسانه»، «رسانه‌های نوین و مسائل اجتماعی جدید در ایران» و «کتابی بومی برای روزنامه نگاران آینده».

همچنین، «تأملی دوباره بر حقوق نرم افزارها، آن چه کتاب حمایت‌های حقوقی از پدیدآورندگان نرم افزار به ما می‌آموزد»، «پژوهش میان رشته ای: نظریه و فرآیند» و «نقد و بررسی کتاب تجاری سازی دانش در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی (مفاهیم، الزامات و روش‌ها)» عناوین مقالات عرضه شده در بخش «نقد حوزه بین رشته ای» این شماره از فصلنامه است.

در بخش «جستار» این فصلنامه مطالبی اعم از «کتابفروشی‌های آنلاین پدیده ای در عصر تجارت الکترونیک»، «کتابخانه‌های عمومی در خدمت ترویج علم»، «آرشیو و اجتماع: آرشیو را با نوشتن آغاز کنیم»، «اعتبارسنجی دایره المعارف‌های کودکان و نوجوانان منتشر شده ...» و «نگاهی به تجربیات و فعالیت‌های کتابخانه‌های دیجیتالی تبیان» خواندنی شده اند.

سیزدهمین و چهاردهمین فصلنامه «نقد کتاب اطلاع‌رسانی و ارتباطات» ویژه بهار و تابستان ۱۳۹۶ در ۲۵۳ صفحه با بهای ۱۰ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده و روی دکه رفته است.

0