دانشمندان موفق به شبیه سازی شرایط اقلیمی گیم آو ترونز شدند

زمستان در راه است...این خبر را تمام بینندگانی که سریال پرطرفدار گیم آو ترونزیا همان بازی تاج و تخترا دنبال می‌کنند، می‌دانند. حتی بعضی از آن‌ها در خصوص دلایل این فصل‌های عجیب در سرزمین اژدهایان، پادشاهان، ملکه‌ها هم تئوری‌هایی مطرح می‌کنند. با این حال، دانشمندان دانشگا‌ه‌های بریستول، کاردیفو ساوت‌همپتونیک گام جلوتر گذاشته و آب و هوای گیم آو ترونز را شبیه‌سازی کرده‌اند. نتایج نشان می دهد که سرزمین وستروسکه در برابر وایت واکرها محافظت می‌شود، آب و هوایی شبیه به لاپ‌لنددارد. در حالی که کسترلی راککه مقر فرماندهی لنیسترها است، آب و هوایی شبیه به هوستون، تگزاسو چانگشایچین دارد.

مدل طراحی شده می تواند سرعت باد و جهت‌های آن را پیش‌بینی کند. ضمن این که اتفاقاتی چون تسلط ناوگان آهنین خاندان گریجوی در دریاها، مسیرهای احتمالی حمله‌ی سه اژدهای دنریس از شهر اسوسو مسیرهای تجاری بین وستروس و شهرهای آزاد از طریق دریای باریک Narrow Seaرا توضیح می‌دهد. علاوه بر این، مدل پیشنهادی می‌تواند که دمای مناطق تابستانی وایت واکرها را هم پیش‌بینی کند.

کاراکتر ساموئل تارلی در گیم آو ترونز

تمام نتایج این مدل‌سازی در یک مقاله‌ی طنز توسط ساموئل تارلی! نوشته شده است. ساموئل یا همان سم دوست صمیمی جان اسنو(از دیگر شخصیت‌های کلیدی گیم آو ترونز) است که در سیتادلقصد استاد شدن دارد. سم در این مقاله نشان می‌دهد که وجود فصل‌های طولانی می‌تواند به دلیل آشفتگی در محور چرخش زمین به دور خورشید باشد. وی همچنین موضوع گرمایش جهانی را مطرح می‌کند و آن را به افزایش انتشار غلظت دی‌اکسید کربن و متان در اتمسفر، ناشی از اژدهایان و آتشفشان‌های شدید نسبت می‌دهد.

پروفسور دن لونتاز دانشکده‌ی علوم جغرافیایی و موسسه‌ی کابوتدر دانشگاه بریستول می‌گوید:

از آنجا که مدل های آب و هوایی، مبتنی بر فرآیندهای علمی بنیادی شکل گرفته‌اند، نه تنها قادر به شبیه‌سازی آب و هوای زمین مدرن هستند، بلکه می‌توانند به راحتی برای شبیه‌سازی شرایط اقلیمی هر سیاره‌ی دیگری، واقعی یا تخیلی به کار روند و موقعیت‌های قاره‌ای و عمق اقیانوس‌های آن‌ها را تخمین بزنند.

پروفسور کری لیراز دانشگاه کاردیف افزود:

هر چند این بررسی سرگرم کننده به نظر می‌رسد، اما جنبه‌های جدی‌تری هم دارد. شبیه‌سازی شرایط اقلیمی، بر مبنای مدل‌های فیزیکی واقعی است که در هر دو آب و هوای سرد و گرم جواب می دهد. دانشمندان طی کار کردن بر روی پروژه‌ی SWEETاز تکنیک‌های هیجان‌انگیز جدید برای بازسازی هوای فوق‌العاده گرم گذشته‌ی زمین استفاده می‌کنند.

آن‌ها از این اطلاعات برای آزمایش پیشرفته‌ترین مدل‌های آب و هوایی در شرایط غلظت بالای دی اکسید کربن اتمسفر استفاده می‌کنند. چرا که تا پایان قرن حاضر انتظار می رود که به چنین وضعیتی نزدیک شویم.

پروفسور گاوین فاستراز دانشگاه ساوت‌همپتون می‌گوید:

مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نشان داده است که مدل‌های آب و هوایی می توانند انواع مختلف شرایط آب و هوایی از عصر یخبندان گذشته گرفته تا گرمای شدید دوران ائوسندر ۵۰ میلیون سال قبل را شبیه‌سازی کند. ضمن این که این مدل‌ها در شبیه‌سازی شرایط آب و هوایی آینده‌ی زمین هم کاربرد دارند.

 

0