ارتقاء رتبه علمی اساتید علوم پزشکی منحصر به انتشار مقاله نیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، نشست «مفهوم واقعی پیشرفت علمی و مؤلفه‌های تأثیرگذار بر آن» با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست، محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتقاء رتبه علمی اساتید دانشگاه‌ها منحصر به انتشار مقاله نیست و برای این موضوع شواهد و نمونه‌های فراوانی وجود دارد.

وی افزود: این شکل از ارتقاء که مقاله در آن نقش زیادی دارد موجب آسیب به گروه‌های علمی شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان که تولیدات پزشکی را هم شامل می‌شود ناگزیر از رقابت بین‌المللی هستیم.

وی با تأکید بر توجه به پیشرفت‌های علمی گفت: آسیب‌شناسی این روند و تصحیح برخی از اشکالات برای استمرار این پیشرفت لازم است.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: عدم توجه به رقابت در عرصه بین‌المللی علم و فناوری نادیده گرفتن روحیه عزت و استقلال علمی موجب خسارت و قهقرا خواهد شد.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: این موضوع که مقالات علمی به فرآورده‌های علمی منجر نمی‌شود نباید موجب نادیده گرفتن اهمیت مقالات شود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: یک کارگروه با حضور رؤسای دانشگاه‌های معتبر به‌ عنوان کسانی که در صف مشغول فعالیت اجرایی هستند، برای ارزیابی و ارائه راهکار در این زمینه باید تشکیل شود.

وی افزود: پیشرفته‌های علمی کشور و از جمله در زمینه بهداشت و درمان که با عنایات رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» حاصل شده موجب افتخار ملی شده است.

0